Švýcarské zlato

Když se řekne název velice prosperující země, a to Švýcarsko, vybaví se nám spousta věcí. Určitě mezi nimi bude švýcarský nožík, čokoláda, hory, vysoká životní úroveň obyvatelstva, krásná a nedotčená příroda spolu s čerstvým vzduchem ale to, na co si zaručeně vzpomene každý z nás jsou právě pravé švýcarské hodinky. A jde opravdu o velký pojem. Ovšem, i když si je každý z nás vybaví, má s nimi také každý člověk spojeno něco jiného. Někdo projev luxusu, skvělé a prvotřídní práce, nebo třeba odměnu za svou dobře odvedenou práci a druhý, na opačné straně snobství, namyšlenost a naprostou zbytečnost.
kapesní hodinky
Švýcarské hodinky jsou v této zemi naprostou tradicí už od 18. století. Paradoxem je samotný začátek jejich výroby, který vznikl jen díky tomu, že si jeden obchodník dle pověsti dovezl hodinky z Londýna, které ale dlouho nevydržely, a tak se pustil do jejich opravy a následné výroby vlastních hodinek. V každé i sebemenší vesničce najdete nespočet hodinářů a jejich rodin. Zajímavostí je, že každá z těchto vesniček vyrábí svoje originální hodinky a jedině podle sebe. Jelikož si na výrobě hodinek dávají hodináři opravdu záležet, berou to jako svůj koníček a nevypouští do prodeje hodinky, u kterých si nejsou stoprocentně jistí jejich kvalitou, vybudovali si ve světě opravdu skvělé jméno. Důkazem je také pořekadlo: Běží jako švýcarské hodinky. Koneckonců právě hodinky z této země tvoří polovinu všech hodinek na světě.
Kapesní hodinky strojek
Pokud si budete chtít nějaké takové hodinky zakoupit, dejte si ale pozor, aby na nich byl nápis Swiss made. Tento nápis totiž zaručuje jejich kvalitu, přesněji řečeno jsou potvrzením toho, že 50 % součástek pochází ze Švýcarska a byly v této zemi také smontovány. Nejluxusnějším výrobcem hodinek je Patek Philippe. Historie této firmy sahá až do 19. století a jsou synonymem k preciznosti a opravdu kvalitní práci. Důkazem toho jsou také velice složité a náročné mechanismy, které jsou umístěny v hodinkách. Firma se také pyšní několika prvenstvími. Tím prvním je fakt, že vyrobila první náramkové hodinky v této hodinářské zemi, a tím druhým, že na svém kontě mají nejdražší a nejcennější hodinky na světě, jejichž cena se pohybuje někde okolo 200 milionů korun.
Švýcarská značka hodinek
Zajímavou je také značka H. Moser and Cie. Každým rokem totiž vyrobí opravdu neobyčejné hodinky. Setkat jsme se mohli již s hodinkami vyrobenými ze sýra ale také s hodinkami pokrytými zelení. Svými výtvory většinou upozorňují na nějaký větší problém.