Skořice

Skořice. Přidává se do vánočních perníčků, svařáků, vařonek, štrůdlů a skořicových šneků. Zkrátka ve spoustě z nás vyvolává její vůně nostalgické vzpomínky na Vánoce a vánoční svátky. Toto koření nejen že dobře chutná, ale má i velkou spoustu pozitivních účinků na naše zdraví.
Než Vám je ale představím, dovolte mi udělat Vám malý výlet do minulosti a do doby, kdy to všechno začalo. Jedná se o kůru aromatického stromu, kterému říkáme skořicovník. První zmínky o skořici pochází již z doby před 4000 lety z Číny, kdy ji používali jako léčivo. Známá byla i ve starověkém Egyptě a Řecku, kde ji používali jako parfém při procesu balzamování.
spirály z listového těsta
Není tak známou věcí, že skořice se dělí na dva druhy, a to na ceylonskou a cassia. Ceylonská skořice má světložlutou barvu a je kvalitnější a její chuť je jemnější, sladší a mnohonásobně zdravější. Pěstuje se na Srí Lance, konkrétně, jak už i samotný název napovídá, na ostrově Ceylon. Cassia se dováží z Číny a Indie, má tmavou až načervenalou barvu a je mnohem levnější, proto na ni také v obchodech narazíte častěji (někdy je také schválně označovaná jako ceylonská). V této chvíli ale nastává problém, a to v tom, jak od sebe skořici rozeznat. Rozdíl je lehce viditelný. U ceylonské skořice se totiž nesbírá vrchní vrstva kůry ale tenoučká vrstva vnitřní kůry, která se pokládá na sebe a až tak tvoří svitek. Jdou tedy rozeznat jednotlivé vrstvičky. Kdežto cassia je vrchní kůrou a jedná se o celistvý plát, který tvoří svitek.
miska se skořicí
Je výborným prostředkem proti diabetu. Vědci zjistili, že její pravidelná konzumace snižuje hladinu cukru v krvi až o 29 % a nezdravý (škodlivý) cholesterol o 27 %. Jen vůně skořice dokáže nabudit mozek, zlepšit paměť a zvýšit efektivitu práce. Je skvělým bojovníkem proti plísním, virům a bakteriím. Zásluhou prohřívacích účinků zažene nachlazení, chřipku a další virózy a jako bonus vám zrychlí metabolismus, a tak i spalování uložených tuků (bohužel to neplatí, když ji konzumujeme v podobě skořicových šneků nebo sušenek).