Světová tenisová jednička je veganem

Ve své knize Serve to win se zmiňuje o své intoleranci lepku. Tato životní překážka ho údajně přesvědčila o změně svých stravovacích návyků.
novak jokovic
Začátek
Všechno to začalo při schůzce s chorvatským nutričním specialistou a fyzioterapeutem Igorem Cetojevicem. Ten Novaka požádal, aby před sebe natáhl levou ruku a pravou si položil na břicho. Igor potom začal tlačit na levou ruku a pacient měl tomuto tlaku vzdorovat. Jeho síla se zdála býti dostatečně velká. Následující část pokusu byla dost podobná až na to, že nedržel svou ruku na břiše, ale držel v ní krajíc chleba. Tlak vyvíjený na lékařovu ruku byl poté mnohonásobně menší. Toto propojení psychiky a těla ho utvrdilo v tom, aby se nechal testovat na celiakii. Výsledky testů se ukázaly býti pozitivní, a tak si tento sportovec od základů změnil jídelníček.
Uvádí také, že veganství ho už velmi dlouho lákalo a bylo pro něj inspirací. Tato inspirace pramenila konkrétně z buddhismu, který dbá na rovnováhu mezi všemi živými bytostmi.
příklad rostlinné bílkoviny
Z bezlepkové diety na veganství
Ačkoli je Novak Djokovic celiak, rozhodl se ze svého jídelníčku vyřadit také maso, mléko a mléčné výrobky a vejce. Jako důvody udává zdraví a etiku. Tímto se z něj tedy stal zastánce bezlepkové veganské diety. Později přiznal, že za všechny úspěchy, kterých dosáhl, vděčí právě svému stravování.
Restaurace Eqvita
Se svou chotí Jelenou Djokovic otevřeli v Monte-Carlu veganskou restauraci. Chtěli tímto činem podpořit veganství, více ho přiblížit lidem a nabádat je k tomu, aby se stravovali zdravěji. Poukazují také na účinky přírodních rostlinných surovin a na to, že nejlepším lékařem je příroda sama.
Dokument The Game Changers
Spolu s několika dalšími veganskými sportovci a atlety natočil dokumentární film o tom, jak se dá prosperovat na rostlinné stravě v oblasti sportu. Ve filmu se tak objeví například Arnold Schwarzenegger nebo Jackie Chan. Dokument je zaměřený hlavně na příjem bílkovin, sportovní výkony a sílu mužů poháněných „pouze“ rostlinami. Ačkoli je k vidění teprve od 20. září tohoto roku, už teď jsou na něj skvělé ohlasy a to nejen z řad obyčejných fanoušků, ale také jiných rostlinně se stravujících sportovců.
 
Novak Djokovic šokoval mnoho lidí, když odhalil svůj pravý stravovací systém. Na tiskových konferencích na něj dokonce padlo několik nepříliš příjemných otázek, které však tenista s úsměvem smečoval. Jeho názor je, že nová strava mu hodně prospívá, takže určitě plánuje pokračovat. Vždyť kdyby se jeho stravování nějak podepisovalo na jeho zdraví, nebyl by většinou médií nazýván nejlepším tenistou všech dob.