Biopsychologie v praxi

Možná se někomu bude zdát trochu nesmyslné spojení dvou věcí, jako je mysl a tělo. Ještě nedávno byla psychika tabu a ti, co docházeli ke cvokaři, byli považováni za blázny a vyvrheli tehdejší společnosti. Tyto lidi můžeme připodobnit k osobám se zdravotním postižením. Rozdíl najdeme v tom, že u lidí se ZTP je na první pohled patrné jejich vzniklé negativní mutace, kdežto psychický stav je obtížně analyzovatelný.
strom zdraví
Úzké spojení můžeme najít mezi bílými krvinkami a stresem. Vžijme se do osoby, které zemřela blízká osoba. Mnozí z nás si nedokáží představit smrt, vlastně to nelze. Někteří na ni ani nemyslí, především je toto téma tabu. Když však nastane již zmíněná situace, tak utrpíte dřív nebo později šok. Lepší je ta první varianta, protože se z toho rychleji vyhrabete a Vaše tělo se stabilizuje. Druhá možnost má svůj odborný název a to tedy „posttraumatický šok“, též „posttraumatická stresová situace“. A co to vlastně znamená? Jedná se o uvědomění si následků nepříjemné situace. Postiženému se neustále promílají myšlenky, ale také nemusí. Příznaky můžou mít podobu nesoustředěnosti, nespavosti, depresí a různých úzkostných stavů.
Rozhodně bychom tyto souvislosti neměli brát na lehkou váhu. Je to nemoc jako každá jiná a jestli nebudeme brát potřebné medikamenty a nepodstoupíme potřebnou léčbu, tak může dojít i na výše zmíněné krvinky. Asi víte, že krvinky jsou základem pro správnou funkci našeho imunitního systému, tedy obranyschopnosti. Když do našeho organismu vnikne virus, tak se začnou množit anebo se předají dceřiné buňce jako takzvaný provirus a vznikne nádor. A to je jeden z důkazů souvislosti psychiky a jedince jako takového.
bolest žaludku
Kromě nepřátel, jakožto virů, mají bílé krvinky také přátele, hormony. Tento biologický pojem jistě každý zná v souvislosti s pohlavní soustavou. Hormony zasahují i do soustavy trávící, regulují režim bdění a spánku, snižují a zvyšují podle potřeby hladinu specifických prvků a tak podobně. Vše je podloženo faktem, který si vybavíme při vzpomínkách na důležité životní události spojené s vystavením se stresu, při kterém nás svírala bolest v žaludku a nechutenství.