Jak doma využít kávovou sedlinu?

Všichni to známe, po přípravě lahodného kávového nápoje nám zbyde nemalé množství kávy, lidově známé pod názvem „lógr“. Většinou tyto zbytky vyhodíme a to je opravdu veliká škoda. Tento zbytek namletých kávových zrn se dá všestranně využít nejen v kosmetice a péči o tělo (například v podobě pleťových masek či tělových peelingů), ale také v domácnosti. Jak? To se dočtete v následujících řádcích.
 kávová zrna
Využijte lógr při mytí nádobí…
Trocha mleté kávy nasypané na houbičce dokáže při mytí nádobí hotové zázraky. Skvěle nahradí agresivní mycí písky či hrubou drátěnku. Z nádobí dostane zaschlé jídlo během pár vteřin a nemusíte se bát, že jej poškodí. Sedlinu můžete bez obav využít i na čištění kuchyňské linky a jiných pracovních prostor.
 
…i při renovaci nábytku!
Pokud vlastníte tmavě hnědý či černý nábytek a zjistili jste, že vám jej „zdobí“ ošklivé škrábance, uvařte si kávu a zbytek můžete hravě využít při kamufláži škrábanců. Kávu promíchejte s malým množstvím vody, touto hustou kaší poškozený nábytek potřete a následně setřete hadříkem. Tato metoda je účinná, levná a navíc šetrná k přírodě. Než půjdete do obchodu pro drahé mořidlo, zkuste nejprve toto!
 mletá káva
Skvěle odstraňuje pachy…
V lednici obvykle skladujeme různorodé množství jídla, které má každé samozřejmě jiný pach či vůni. Tyto pachy se v ledničce mísí a výsledkem je nepříliš vábný zápach. Pokud tomu chcete zabránit, umístěte někam do rohu mističku s kávovou sedlinou a ta se o tuto záležitost s přehledem postará. Využít ji také když s nepříliš voňavými potravinami (ryby, cibule, česnek a jiné) budete pracovat, vmasírujte směs po práci do rukou a zápach je tentam!
 
 
…i hnojí květiny.
Již naše prababičky toto levné a účinné hnojivo používaly. Draslík v něm obsažený květiny posiluje a prospívá jejich růstu. Vyschlou kávu přimíchejte v rozumném množství k substrátu a můžete sázet. Tato metoda přihnojování je vhodná spíše pro pokojové rostliny. Lógr můžete využít i na zahrádce, obsypte s nimi záhonky a předejdete tak nežádoucí návštěvě slimáků.
 
Vyčistěte s kávou odpady
Zbytky kávy skvěle dokážou čistit i potrubí, proto se jej nebojte nasypat do odpadu ve dřezu, umyvadle či sprše.