Máslo nebude …

Panika se šíří Českém. Máslo se zdražuje a dle nejnovějších zpráv ho zřejmě bude na Vánoce málo. Loni bylo na řadě pivo, jehož cena se zvedla a lidé se dušovali, že omezí konzumaci piva… Podle zpráv a statistických údajů se sice snížila spotřeba piva v restauracích a hospodách, ale zároveň se začalo více piva nakupovat v obchodních řetězcích. Takže ač loni česká ekonomika s obavami sledovala, jaký bude vývoj po zdražení zlatavého moku, v porovnání za celý rok se nezměnilo vůbec nic a stále patříme na přední příčky v celosvětovém měřítku v pití piva.
 české peníze
Prozření
Dle různých grafů a porovnávacích zpráv se máslo od června zdražilo o zhruba 60 %. Nárazově je to velký skok, ale uvědomme si, že cena másla se posledních pár let vyvíjela velmi pomalu a mnohdy to bylo na úkor kvality. Na druhou stranu, když máslo potřebujete, tak si jej koupíte nehledě na cenu. A poštěstí-li se, využijete výhodný nákup, kdy bude máslo v akci. Lidé takto nakupují už několik let, proto každý obchodní řetězec vydává letáky, aby nás spotřebitele informoval, co u nich můžeme nakoupit o pár korun levněji.
 
Souvislosti
Bohužel s tímto jevem souvisí i zdražení pekárenských a cukrárenských výrobků. Někteří výrobci sáhnou po rostlinných alternativách, které se poctivému máslu nemůžou vyrovnat, což povede opět k nekvalitním produktům mající vliv na životní prostředí nebo i na naše zdraví.
 
Řešení
Chceme-li kvalitní máslo, když už nás bude stát o něco více, na internetu najdete způsoby jak si doma vytvořit vlastní kousky. Nebo se obraťte na lokální zemědělce a nakupujte máslo přímo od nich. Je totiž mnohem pravděpodobnější, že to bude ještě stále tradiční a poctivý mléčný výrobek z vysokoprocentní smetany.
 vánoční cukroví
Vánoční cukroví se už dlouhá léta peče z rostlinných náhrad, které se sice chuťově zcela liší, ale ve výsledku to na chuti moc nemění. Je-li máslo nahrazeno v máslových krémech, nemůžeme již mluvit o pravém krému, ale o levnější variantě, která má za úkol zalepit korpus, tak aby například dort držel po kupě.
 
Berme vše, co k nám přichází jak je a nestresujme se tím, že zase něco zdražili. Jsou to věci nezměnitelné a takové věci nemá smysl řešit. Trpí tím akorát naše zdraví.