Kdy se ve vztazích přetvařovat, a kdy být upřímní?

Věříte, že je důležité být vždy upřímní, nebo se najdou situace, kdy je menší lež přímo rozumná? Záleží vždy na vztahu, který s danou osobou máte.

Nadřízený – podřízený

Ve vztahu nadřízený – podřízený se lže hodně, a to na obou stranách. Ačkoliv by měl být zaměstnavatel ohledně peněz upřímný, mnohdy podřízenému tvrdí, že mu nemůže přidat, jelikož peníze navíc zkrátka nemá. Samozřejmě je to nefér, avšak je to stále lepší, než kdyby narovinu řekl, že si je raději nechá pro sebe, a nezáleží mu na tom, jak zaměstnanec vyjde s platem. Na druhé straně pak máme zaměstnance, který zalže, když se mu třeba nechce do práce, a předstírá nemoc, zaspí, a tvrdí že byl v zácpě, nebo s úsměvem hodnotí práci jako zajímavou, ačkoliv ho neskutečně nudí, rozčilují jej kolegové, a zaměstnavateli nemůže přijít na jméno. V tomto vztahu jsou však lži nutné, jelikož kdyby obě strany nelhaly, byl by tu zaměstnavatel bez zaměstnanců, a zaměstnanec by byl bez práce.

šéf v obleku

Rodič – dítě

I v tomto vztahu, ačkoliv už je upřímnější, se lži vyskytnou. Mezi hlavní lži rodičů patří Ježíšek, Mikuláš, a víla Zubnička. Zde se jedná o dobré lži, protože dětství je krásnější, když věříte na kouzla. Dítě pak začne lhát později, obvykle kolem puberty, když tvrdí, že jde spát ke kamarádovi, a místo toho vyrazí na večírek. Není to správná lež, jelikož povinností rodiče je udržet dítě v bezpečí, ale jedná se o lež častou, která se s nástupem do puberty zkrátka tak nějak pojí. Jsou zde ale i lži, které jsou absolutně nesprávné, a jsou zapříčiněny pochybeními ve vztahu. Třeba když se dítě pokouší ututlat špatnou známku, ačkoliv by mělo mít k rodiči tolik důvěry, aby se mu s neúspěchem svěřilo, a nechalo si pomoct. 

rodič a dítě

Partner – partnerka

Ano i v tomto vztahu se mohou lži vyskytnout, ačkoliv u rovnocenných partnerů by jich příliš být nemělo. Povoleny jsou milosrdné lži, kdy partner tomu druhému nepřizná, že přibral, nebo mu to nesluší. V důležitých věcech však není dobré nic tajit, jelikož taková lež může být předzvěstí konce vztahu.