Kam se v létě vydat za kulturou?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jedním z nejstarších v Evropě. A patří mezi nejprestižnější. Stejně jako festivaly v Cannes, Berlíně či Benátkách. První ročník se uskutečnil už v roce 1946 v Mariánských Lázních. A zúčastnilo se ho tehdy sedm států s třinácti celovečerními a osmnácti krátkými filmy. Jejichž přehlídka nebyla soutěžní. O rok později už své filmy poslalo států devět. Třetí ročník byl již soutěžní a poprvé byla udělena hlavní cena – Křišťálový globus. V roce 1949 proběhl v Mariánských Lázních naposledy čtvrtý ročník, na který se přihlásilo se svými filmovými prezentacemi už šestnáct států.

Soutěžní film

V padesátém roce byl festival poprvé uveden v Karlových Varech, ovšem byl silně ovlivněn budovatelskou atmosférou té doby. Vedle hlavní ceny tu začala být udělována též cena míru a cena práce. Vzhledem ke konání filmového festivalu v Moskvě bylo rozhodnuto, že se budou v obou zemích po roce střídat. Což fungovalo až do osmdesátých let. Festival byl sice zařazen organizací FIAPF do kategorie A, ale filmy na něm promítané byly pod silnou ideologickou cenzurou. 

Karlovy Vary

Nejtěžší chvíle festivalu nastaly po sametové revoluci. Až od roku 1994, kdy se jeho organizace ujala Eva Zaoralová s Jiřím Bartoškou, se vrátil na výsluní. A získal zpátky ztracenou slávu. Opět se probojoval mezi nejprestižnější kulturní počiny v Evropě a každoročně se na něm objevují tvůrci z celého světa. Na letošním ročníku se na něm představí na dvě stě filmů ze všech koutů naší planety. A po červeném koberci projdou ty nejslavnější filmové hvězdy. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech i letos přivítá svým pečlivě koncipovaným programem nejen odbornou, ale i laickou veřejnost. Pro všechny je zajištěno potřebné zázemí i široký servis služeb. S výjimkou retrospektivních snímků je na festivalu většina filmů promítnuta ve světové premiéře. Největší pozornosti se těší tradiční programové sekce – Hlavní soutěž a diváci vítají i tematické přehlídky a pocty význačným světovým tvůrcům. Novináři je MFF Karlovy Vary považován za nedůležitější kulturní událostí ve střední Evropě.