Co je to vlastně SIM karta? Není to jen obyčejný kousek plastiku s měděnými kontakty

SIM karty prodělaly v průběhu času vývoj, i co se týče velikosti karty. Původní karta měla velikost jako klasická kreditní (platební) bankovní karta. Tedy o rozměrech zhruba 85 x 54 mm. V současné době mobilní telefony využívají tři druhy velikostí SIM karet.
karty do mobilu

Technologicky nejstarší karty Mini SIM mají rozměry 25 x 15 x 0,76 mm

První karty, které využívají nové generace telefonů (chytré telefony) Micro SIM jsou o rozměrech 15 x 12 x 0,76 mm.
Nejnovější typ SIM karet je tzv. NanoSIM a ta má rozměry 12,3 x 8,8 x 0,67 mm.
Veškeré typy SIM karet, které lze vkládat do mobilních telefonů, jsou konstruované tak, že konektory ze slitiny mědi na jejich rubové straně zapadnou do snímacího zdroje v přístroji, případně se usazení karty v telefonu redukuje pomocí adaptérů o přesných výše uvedených rozměrech.
karta a mobil

Z technologického hlediska je SIM karta malý počítač

Je to lidově řečeno malý počítač – mikročip, který v sobě ukrývá procesorovu jednotku (CPU), pevnou paměť ROM, operační paměť RAM, paměť pro čtení EEPROM a elektronické obvody pro vstup a výstup. SIM karta komunikuje s mobilem pomocí kontaktů ze slitiny mědi. Jednotlivé kontakty jsou přesně definovány: První je napájecí kontakt Vcc, druhý datový DATA, třetí resetovací Res, čtvrtý slouží pro časový signál CLK a poslední je uzemňovací kontakt GND. SIM karty mají ještě dva další kontakty, které nejsou v současné době aktivovány, a jsou tam umístěny pro případné využití do budoucna.
sim karty
Každá SIM karta je zabezpečena před zneužitím pomocí speciálních unifikovaných přístupových kódů. Každý, kdo vlastní mobilní telefon, je jistě dobře zná:

  • Kód PIN 1 pro aktivaci používání SIM karty v běžném režimu. Nové karty jej mají nastaven od výrobce na hodnotu 1234.
  • Kód PIN 2 pro ochranu speciálních funkcí přístroje, např. pro změnu a nastavení provolaného kreditu
  • Kód PUK 1 ke změně nastavení kódu PIN 1
  • Kód PUK 2 pro změnu nastavení kódu PIN 2
  • BPUK slouží ke změně přístupového kódu určeného pro provoz bankovnictví BPIN