Aby nám byl kompost ku prospěchu

Řeknete si hnojiště – kompost, no a co. Můžeme tam házet vše, co nás napadne, veškerý biologicky rozložitelný odpad a ona si to pak zahrádka a záhony nějak přeberou. To je však omyl, ke kompostu bychom se měli stavět podobně, jako bychom sázeli nová semena budoucí úrody .
hromada listí

Co nepatří do kompostu

Výkaly člověka a domácích mazlíčků, tedy zejména koček a psů. Stejně tak biologicky rozložitelné použité papírové pleny. Důvodů je několik, tím hlavním je hygienický požadavek, aby nedocházelo k množení patogenních bakterií a virů v půdě a v ovzduší. Zároveň jsou tyto exkrementy pro kompost nevhodného složení a nepříjemně zapáchají.

Uhelný popel – v malém množství je dřevitý popel žádoucí, ale nikoli uhelný nebo koksový. Špatně se rozkládá a pro užitkové rostliny představuje značnou zátěž.
ohrádka na kompost

Slupky z citrusů – bývají většinou chemicky ošetřené a chemikálie pak kontaminují půdu.

Větve z tújí a tisu – na kompost nepatří jedovaté plody a keře, tedy především túje a tis, což jsou nejrozšířenější okrasné dřeviny na našich zahradách.

Ořechové listí – pro řadu rostlin je toxické a tyto látky pak pokračují do potravního řetězce, tedy především na člověka.

Zbytky masa a kosti – maso v kompostu zahnívá a tvoří se zde nebezpečné patogeny, navíc jej často vyhrabují kočky a může přilákat i zatoulané psy nebo jiné dravce.

Plasty, sklo, ředidla, barvy, chemikálie – k tomuto není třeba nic dodávat, jistě nemá smysl pořizovat si jedovatý a karcinogenní kompost pro pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě.

Noviny a časopisy – tiskařská barva je toxická.
zelený odpad

Co je naopak vhodné

Odpady ve formě nezpracovaného ovoce a zeleniny – odřezky, ztvrdlé kusy. Plesnivé a napadené hnilobou však vyhazujeme do komunálního odpadu.

Tvrdý chléb a pečivo – jestliže nemáme jinou možnost se jej zbavit, kompost je pro tento účel vhodný. Pouze plesnivé kusy pečiva sem nepatří.

Zvadlé květiny z vázy – ovšem pouze nejedovaté druhy, např. růže, kopretiny, sedmikrásky, petrklíče. Zapovězené jsou tedy např. tulipány, narcisy, hyacinty, hortenzie.

Tráva ze sekání sekačkou a zelené listy ovocných stromů (kromě ořešáku).

Vaječné skořápky, kávová sedlina, čaj, papírové ubrousky a obaly.

Trus některých malých domácích zvířat, jako jsou králíci, morčata, křečci, činčily.

V omezeném množství dřevěné hobliny a piliny.