Není třeba chodit, stačí jen klikat

Vzhledem k prezidentským volbám roku 2018 je na čase podívat se také na neustále sílící nový vítr, který si slibuje větší volební účast a větší zápal, neboť právě ono „Neměl jsem čas“ nebo „nestihl jsem to“ jsou nejčastějšími výmluvami, proč lidé nechodí k volbám. A právě internetové volby by mohly tento „problém“ vynulovat, a tedy už by si všichni ti lenoši museli vymyslet něco jiného.
 volební urna
Je pravda, že polemizovat nad tím, jestli by se zvedla volební účast, je poněkud zavádějící, neboť něco takového ještě nikdy nebylo ozkoušeno a sami sebe se musíme zeptat, nebo alespoň ti, kteří nevolí, by se měli zeptat sami sebe, jestli by je to skutečně dokopalo k tomu, aby volili. Volební účast právě proběhlého prvního kola se pohybuje okolo 62 % a to není bůh ví jaké číslo. Ona je pravda, že ani dojít si v sobotu odpoledne do volební místnosti není taková řehole, ale lenost některých lidí a možná taky i nezájem o veřejné dění je právě tím velkým balvanem, který by ani internetové volby nedokázaly překonat.
 bílé a žluté dveře
Je také dobré poukázat, že se doposud ani neví, na čem by celé internetové volby stály, jaký by byl způsob registrace nebo ověření, jak by se zamezilo zneužití nebo například zabránění útoků zvenčí. Stačil by jediný průlom jakoukoliv obranou, kterou by systém vytyčil, a zpochybnily by se celé volby lusknutím prstu a musely by se dělat znova – a nebudu lhát, kdybych musel to samé rozhodovat po třetí, taky bych sám se sebou musel bojovat, abych i ten počítač zapnul. Je také pravda, že kdo by se takové pěkné zakázky pro stát ujal a kdo by vypracoval takový systém, aby skutečně bylo zabráněno všem možným situacím? Svěřilo by se vůbec něco takového soukromé firmě? A kdo by zaručil, že by taková firma prostě neposlala osobní údaje dál?
 volba výběru
Je pravda, že něco podobného je nějaká sázková kancelář, tam taky potřebují ověřit účet, ale přece jen jdu do toho dobrovolně a sázet rozhodně nepatří mezi ústavou ošetřená základní práva.