Jak pečovat o králíka

Králíci jsou unikátní tvorové se specifickými potřebami, pokud je chcete udržet dlouho zdravé a spokojené. Zde je pár základních věcí, co byste měli vědět před pořízením králíčka:
 bíločerný králík
Krok 1: Připravte pro ně bezpečné vnitřní ubytování
Způsobů, jak ubytovat králíka uvnitř vašeho bytu nebo domu, je několik. Nejlepší je nechat jim volný pohyb po místnosti, která je proti nim dobře zabezpečená, můžete je však nechat v prostorné ohrádce či velké kleci. V tomto případě musí mít dostatečný prostor pro běh a alespoň jednou denně by měli být vypuštěni ven na pár hodin kvůli pohybu.
Jejich umístění by nemělo být izolované od vás nebo od vaší rodiny, nejlepší je zvolit obývací místnost, kde je stále rušno.
 
Krok 2: Udělejte ze svého domu bezpečné útočiště
Aneb vytvořte okolo sebe prostředí odolné proti jejich kouskům. Králíci okolo sebe potřebují dostatek prostoru, který mohou využívat a prozkoumávat a abyste jim to umožnili a zároveň uchránili i svoje věci, budete potřebovat svoje prostředí zabezpečit. To zahrnuje pokrytí všech rohů a nejlépe i hran plastovými krytkami, kam mohou vaši miláčci dosáhnout. Dřevěný nábytek mají velice rádi. Důkladně poschovávejte všechny dráty, nejen, kvůli drahým ztrátám na elektronice, ale hlavně kvůli králičí bezpečnosti – jen kabel k televizi vede 230V, morbidně řečeno, z vašeho chlupáčka by pak zbyla jen lampička…
Králíci rádi prošmejdí každou skulinku a jejich oblíbenými útočišti jsou místa, odkud je jen tak nedostanete, jako je pod postelí, za skříněmi a jiné úzké prostory, proto doporučuji všechny tyto nebezpečné oblasti znepřístupnit. Dávejte pozor na koberce, záclony, ubrusy – můžete z nich mít roztrhané hadry, pokud si svá zvířátka neohlídáte. Papíry, plastové sáčky, váš králíček bude zkoumat  a okusovat vše, na co přijde, a jemu nevysvětlíte, že mu to může vážně ublížit. Jinak s láskou řečeno – všude lezou, všechno žerou, všechno zničí – na to radši myslete pořád.
 malý králíček
Krok 3: Poskytněte jim dostatek sena
Pro králíky je přirozené neustále něco trávit, proto jim poskytněte neustálý přístup k čerstvému senu. To vám značně usnadní nějaké krmítko, jesličky či síťka, která bude neustále naplněná.
 
Krok 4: Čerstvá zeleň, směsi bohaté na vlákniny, čerstvá voda
Seno doplňte o čerstvou zeleninu, směs se zrním bohatou na vlákninu (pro dospělé jedince v omezeném množství, zakoupíte v každém zverimexu) a denně čerstvou vodu. Časem přijdete na to, co chutná vašemu chlupáčkovi nejvíc.
 
Krok 5: Připravte místečka na vykonání potřeby
Králíci chodí přirozeně pouze na jedno místo, kde vykonávají potřebu, v případě velkého výběhu jich může pár přibýt, ale pokud si je vytipujete a umístíte k nim alespoň malé nádoby s podestýlkou, máte klid. Většinou se nachází poblíž místa, kde se krmí, proto jim připravte nádobku, přepravku či spodní víko klece s přiměřenou vrstvou nejlépe bezprašné podestýlky.
 
Krok 6: Zabavte je
Ačkoliv se mohou zdát jako nenároční mazlíčci, velice snadno se začnou nudit. Nepotřebují jen prostor k pohybu, ale i mentální stimulaci. Pevnosti z papírových krabicí jim udělají velkou radost, protože stráví hodiny vykousáváním nových otvorů, zároveň jim poskytnou soukromí, pokud to potřebují. Na trhu je k dispozici mnoho různých hraček, tunýlků, rádi koušou tvrdé věci, například pečivo, nebo i větve z ovocných stromů. Divili byste se, jak snadno je dokážou zlikvidovat.
 králíček v dlani
Krok 7: Pravidelně je vyčesávejte
Králíci jsou čistotná zvířátka a myjí se sami, zejména dlouhosrstí jedinci ale potřebují pravidelně vyčesávat. Línají několikrát do roka a je důležité jim pomoct zbavit se staré srsti, může to pro ně být jinak dost nepříjemná záležitost plná bezútěšného drbání a i žaludečních problémů, pokud při čištění pozře příliš mnoho chlupů.
Důležité je i broušení drápků – jednou za čas se musí drápky zastřihávat, pokud nejsou broušeny přírodně. Můžete to zkusit sami, já kvůli živosti svých zvířátek ale raději volím veterináře, nejedná se o tak drahý úkon, aby nebylo lepší být si jistý.
 
Krok 8: Nechávejte králíky kontrolovat veterinářem
To je praktické zkombinovat třeba se stříháním drápků nebo očkováním. Instinkt velí králíkům skrývat symptomy a bolesti, proto je musíte bedlivě kontrolovat a zaznamenat každou změnu v jejich chování. Zdravý králík přijímá vodu a potravu a rovněž pravidelně vylučuje. Pokud se něco z těchto základních projevů změní, okamžitě vyhledejte veterináře.
 
Krok 9: Naučte se číst jeho chování
Tito tvorové komunikují jinak, než kočky a psi. Je nezbytné pochopit, jak králíci přemýšlí, abyste mohli žít spokojeně vedle sebe. Na internetu najdete mnoho podrobných článků o jejich chování, ale každý má unikátní osobnost, kterou musíte vysledovat a pochopit především vy sami. Pokud jste si ale zvířátko vybrali, spokojená symbióza je téměř zaručena, protože zvíře si člověk vždy vybírá jako vlastní odraz v zrcadle.