Co s našimi chlupatými miláčky v období dovolených?

Je jedno, jestli máme v bytě rybičky, křečka či maxipsa Fíka. O každého živého tvora, kterého si nebereme s sebou na dovolenou se musíme náležitě postarat. Velkou výhodou je, když odjíždí jen část rodiny a lze se tak v péči o ně vystřídat, ale pokud se chystáme všichni, je třeba zajistit hlídání.
křeček na dlani
 
Před odjezdem
 
Kdo dobře plánuje, není překvapen, tedy u každého zvířete platí, že ať už se stará sousedka, kamarádka, či je umístíme do zvířecího hotelu, měli bychom poskytnout pečovateli veškeré důležité informace. A to od těch základních, jako je jméno, jak a čím krmit, kontakt na veterináře, až po ty specifické – třeba u psa to může být strach z bouřky, tedy na něj v žádném případě v té chvíli nesahat.
 
Nezapomeňte také nakoupit, či sbalit zvířeti s sebou dostatečné množství zásob krmiva, očkovací průkaz, případné léky, pelíšek, oblíbenou hračku, pamlsek. U větších zvířat pak nachystat přepravní klec v případě, že by zvíře muselo z nějakého důvodu být odvezeno k veterináři.
křeček na dlani
 
Může se stýskat
 
Pro většinu takto osiřelých zvířat, se stává odjezd páníčka pořádným stresem, který nejlépe zvládají v domácím prostředí. Tedy vždy je lepší, pokud může ten, kdo o zvíře pečuje, docházet přímo k vám domů. Často se také stává, že zvířata teskní. Nechtějí moc žrát, většinou jsou někde schovaní a nemají zájem se s cizím člověkem, jakkoliv sbližovat a mazlit. V takovém případě se nedoporučuje zvíře ještě více stresovat. Naopak jim nechejte volný prostor a dostatek čerstvé vody. Mluvte na ně klidným hlasem. Většinou během třech dnů se toto zlomí, zvíře začne postupně žrát a získávat k Vám důvěru.
 
Doma je doma, ale …
 
Pokud se rozhodnete svého většího mazlíčka, psa či kočku někam umísti, máte několik možností. Spousta místních útulků nabízí volné kotce, či existují takzvané psí hotely, kočičí hotely, které jsou na hlídání přímo zaměřené. Další skvělou variantou jsou soukromníci, kteří mají vaše miláčky u sebe doma, kde mohou bez omezení na gauč a někdy i do postele. Což je velká výhoda těch, kteří mají své chlupaté kamarády náležitě rozmazlené. Avšak kapacita těchto zařízení je samozřejmě omezená a přes léto je o ně vždy velký zájem. Sami doporučují udělat si rezervaci i rok dopředu.
vousatá kočka
 
Vyzkoušejte na pár dní
 
Vždy je lepší, pro vaši klidně strávenou dovolenou, nabízenou službu či kamaráda odzkoušet předem. Třeba na prodloužený víkend. Tak hned budete po návratu vědět, že andulka nebude týden bez zrní a rybičky plavat břichem vzhůru díky ucpané a nefungující filtraci.